عدسی های طبی

عدسی‌های طبی عینک ممکن است از جنس‌های مختلفی ساخته شوند. اگر قصد سفارش عدسی دارید به شما توصيه میکنم این وبلاگ را تا آخر مطالعه  بفرمایید. در ادامه، تقسیم‌بندی عدسی‌ها از نظر جنس را برای شما توضیح می‌دهم:

عدسی پلاستیکی (Organic Lens):
  این نوع عدسی از مواد پلیمری ساخته می‌شود که سبک و مقاومت قابل قبولی دارند. عدسی‌های پلاستیکی معمولاً منعطف تر هستند و احتمال شکستن و آسیب دیدن کمتری نسبت به سایر جنس‌ها دارند. همچنین، این نوع عدسی می‌تواند با افزودن لایه های مخصوص ،ضد خش و ضد اشعه ماوراء بنفش (UV) شود.
این پلیمرها انواع زیادی دارد که باعث تغییر کیفیت اپتیکی عدسی های طبی در برندهای مختلف می گردد.

عدسی شیشه‌ای (Glass Lens):
  این نوع عدسی از جنس شیشه ساخته می‌شود. عدسی‌های شیشه‌ای دارای خصوصیات بصری بسیار خوبی هستند و مقاومت بالاتری در برابر خش دارند. با این حال، آن‌ها سنگین‌تر هستند و در صورت شکستن ممکن است به خطراتی برای چشم بیانجامد. به دلیل این خطر، عدسی‌های شیشه‌ای روز به روز کمتر استفاده می‌شوند.

عدسی پلی‌کربنات (Polycarbonate Lens):
  این نوع عدسی از جنس پلاستیک پلی‌کربنات ساخته می‌شود که دارای وزن کمتر و مقاومت بیشتری نسبت به عدسی‌های پلاستیکی معمولی است. عدسی پلی‌کربنات مناسب برای فعالیت‌های ورزشی و فعالیت‌هایی که ممکن است به آسیب دیدن عینک منجر شود، می‌باشد. همچنین، این عدسی‌ها قابلیت ضد خش و ضد اشعه UV را نیز دارند.

 عدسی ترایوکس :(سفارشی)
 عدسی ترایوکس (Trivex lens) یک نوع عدسی طبی است که از جنس پلی‌آلیکس (Poly(Alykyl Methacrylate)) تولید می‌شود. این جنس عدسی دارای خصوصیات منحصر به فردی است و برای برخی افراد ممکن است گزینهٔ مناسبی باشد.

 مزایای عدسی ترایوکس شامل سبکی،مقاومت بالا در برابر ضربه و شکستگی(در فعالیتهای ورزشی و برای کودکان),شفافیت بالا،مقاومت در برابر حرارت،مقاومت در برابر ساییدکی و خش است.
 در مجموع بهترین نوع عدسی طبی است اگر چه بدلیل قیمت بالا چندان مورد استقبال قرار نگرفته است.

توضیح چند عبارت مهم در صنعت عدسی‌های طبی:
Index-۱
 ضریب انکسار یا ضریب فشردگی عدسی است و هر چه عدد آن بزرگتر باشد نشانه فشرده‌تر بودن عدسی است.ضریب انکسار های بالاتر بیشتر برای شماره‌های بالاتر استفاده می‌شود. معمولاً عدسی با ضریب انکسار بالاتر مقاومت سطحی بیشتری هم دارد.
 کمترین ضریب انکسار مربوط به پلاستیک ساده است با ضریب1.49 و بیشترین ضریب انکسار عدسی‌های موجود در بازار ایران مربوط به عدسی پلاستیک برند توکای ژاپن با ضریب انکسار1.76است.
هرچه فشردگی عدسی بیشتر باشد ضخامت آن کمتر می شود والبته قیمت آن نیز بالاتر است.
۲-فتوکرومیک(photocromic):
 برخی افراد در نور آفتاب دچار حساسیت می شوند(فتو فوبیا )و برای رفع این حساسیت ،بایستی مقدار نور  ورودی به چشم کاهش داده شود.
 روش‌های مختلفی برای حل این مشکل وجود دارد از جمله استفاده از عینک‌های آفتابی. ولی اگر شما دچار ضعیفی چشم هم باشید، می‌توانید برای حل این مشکل از عدسی‌های فتوکرومیک استفاده کنید.این عدسی‌ها با قرار گرفتن در نور خورشید به رنگ تیره در می‌آید و مقدار ورودی نور به چشم را کاهش می‌دهد و چشمها راحت تر میگردد.همه جنس های مختلف عدسی‌های طبی که در بالا معرفی شد دارای نوع فتوکروم نیز هستند.
۳-آنتی رفلکس(Antireflection):
 پوشش‌های آنتی رفلکس یا ضد بازتاب انواع مختلفی دارند ولی در حالت استاندارد یک پوشش خوب باید بتواند موارد زیر را تضمین کند:
-فیلتر کردن اشعه ماورای بنفش(uv).
-حذف انعکاس‌های مزاحم از سطح عدسی و داخل عدسی.
-افزایش عبوردهی نور از داخل عدسی ، موجب شفافیت بیشتر عدسی و وضوح بیشتر دید می‌شود.
-پوشش آبگریز یا سوپرهایدروفوبیک که باعث تمیز کردن راحت‌تر عدسی می‌گردد.
-پوشش ضد خش که باعث افزایش مقاومت عدسی در برابر پاک کردن و سایش می‌گردد.
نکته:این پوشش‌ها روی جنس‌های مختلف عدسی که در بالا ذکر شد قابل افزودن است.
۴-پولاروید(polaroid):
 نوعی از عدسی‌های آفتابی و یا طبی آفتابی است که برای راحتی بیشتر دید در آفتاب ، با حذف رفلکس‌های افقی یا بازتاب‌هایی که از روی زمین ایجاد می‌شود خستگی ناشی از آن را کاملاً از بین می‌برد.
۵-پوشش محافظ نور آبی(blue protect):
 طیف نور آبی که طول موج ۴۰۰ تا ۵۰۰ نانومتر را شامل می‌شود می‌تواند عوارضی را برای چشم ایجاد کند با افزودن پوشش بلوکات و یا بلوک کنترل به عدسی‌های طبی می‌توان از ورود طیف مضر آبی به چشم جلوگیری کرد و خستگی ناشی از کار با کامپیوتر و صفحات دیجیتال را از بین برد.
دو برند اصلی اسنس(Essence)ساخت کره جنوبی و کداک لنز( Kodak Lens) تحت لیسانس کداک لنز آمریکا و ساخت سنگاپور ،بیشترین درخواست رادر مرکز اپتومتری و بینایی سنجی صدف دارند که علت آن، متناسب بودن قیمت با کیفیت و ارائه متنوع انواع ضریب انکسار،پوششهای مختلف و انواع عدسیهای سفارشی دو دید و تدریجی و طبی آفتابی است.
در زیر نگاهی اجمالی به انواع پر کاربردتر محصولات این دو شرکت می اندازیم:
توضیح مهم:قیمتها برای یک جفت عدسی با آستیگمات کمتر از دو نمره می باشد.عدسیها همراه با ساک و اسپری و دستمال ماکرو فایبر ارسال می شود و در صورتیکه نیازبه نصب عدسی داشته باشید در مرکز اپتومتری صدف بطور رایگان انجام خواهد گردید.
الف:گروه عدسی های اسنس موجود جهت سفارش:

______________________________________________
عدسی آنتی رفلکس 1.56نیمه فشرده
-قیمت یک جفت«۸۵۰»هزار تومان تخفیف خرید از سایت۱۵۰هزار تومان
عدسی آنتی رفلکس 1.60فشرده و نشکن
-قیمت یک جفت یک میلیون و هشتصدو پنجاه هزار تومان تخفیف خرید از سایت ۲۵۰هزار تومان
عدسی آنتی رفلکسFast فتوکرومیک 1.56
رنگ دودی متوسط و کمتر(ته رنک کم در نور اتاق)
-قیمت یک جفت «۹۵۰»هزارتومان
تخفیف خرید از سایت۱۵۰هزار تومانعدسی آنتی رفلکس فتوکرومیکTransitionرنگ دودی  با تیرگی متوسط به بالا و سرعت رنگ گرفتگی بالا(بدون ته رنگ در نور اتاق)
-قیمت یک جفت یک میلیون و ۴۵۰ هزار تومان تخفیف خرید از سایت ۲۰۰ هزار تومان


عدسی آنتی رفلکس کاملا فشرده 1.67
مقاومت بالا در برابر شکست،طراحی آسفریک برای کاهش ضخامت لبه های عدسی مناسب برای شماره های بیشتر از چهار
-قیمت یک جفت دو میلیون و سیصد هزار تومان تخفیف خرید از سایت ۳۰۰ هزار تومان


عدسی 1.6فشرده فتوکرومیک بلو کنترل،مقاومت بالا در برابر خش و شکست با ترکیب دو خاصیت تغییر رنگ در آفتاب و کنترل نور آبی صفحات دیجیتال موبایل و کامپیوتر
-قیمت یک جفت ۲ میلیون تومان تخفیف خرید از سایت ۳۰۰ هزار تومانعدسی 1.56نیمه فشرده فتوکرومیک بلو کنترل، ترکیب دو خاصیت تغییر رنگ در آفتاب و کنترل نور آبی صفحات دیجیتال موبایل و کامپیوتر
-قیمت یک جفت یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان تخفیف خرید از سایت ۳۰۰ هزار تومانعدسی بلو کنترل 1.56نیمه فشرده مخصوص محافظت از چشم در برابر اشعه آبی صفحات دیجیتال کامپیوتر و موبایل
-قیمت یک جفت یک میلیون و ۷۵۰ هزار تومان تخفیف خرید از سایت ۲۵۰ هزار تومان
عدسی بلو کات 1.56نیمه فشرده مخصوص صفحات کامپیوتر و موبایل
-قیمت یک جفت یک میلیون و پنجاه هزار تومان تخفیف خرید از سایت ۲۵۰ هزار تومان
عدسی پلی کربنات نشکن فشرده 1.59
مناسب برای فریمهای بدون دور(ریملس)
-قیمت یک جفت یک میلیون و چهارصد هزار تومان تخفیف خرید از سایت ۲۰۰ هزار تومان

سایر عدسیها شامل طبی آفتابی شماره دار ،انواع پولاروید شماره دار ،دو دید ،تدریجی و...بطور سفارشی و حد اکثر به مدت ده روز کاری موجود است.

ب:گروه عدسیهای کداک لنز موجود جهت سفارش:

آنتی رفلکس نیمه فشرده کداک1.56
-قیمت یک جفت یک میلیون و ۶۵۰ هزار تومان تخفیف خرید از سایت ۲۵۰ هزار تومان
آنتی رفلکس فشرده کداک 1.60
مقاوم در برابر خش و شکست

-قیمت یک جفت ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان تخفیف خرید از سایت ۳۰۰ هزار تومان

آنتی رفلکس فوق فشرده کداک 1.67
مقاوم در برابر خش و شکست.مناسب برای شماره های بیشتر از چهار نمره.با طراحی آسفریک جهت نازکتر شدن لبه های عدسی

-قیمت یک جفت ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان تخفیف خرید از سایت ۵۰۰ هزار تومان

آنتی رفلکس بلو پروتکت محافظ نور آبی صفحات دیجیتال موبایل و کامپیوتر 1.56
-قیمت یک جفت دو میلیون و ۵۵۰ هزار تومان تخفیف خرید از سایت ۴۰۰ هزار تومان