• نکاتی در مورد لنزهای تماس

 

لنزهای تماسی که برای اصلاح شماره چشم و در برخی موارد برای زیبایی و تغییر رنگ چشم استفاده می‌شود به سه دسته تقسیم می‌شود

۱-لنزهای سخت شامل:

# لنز هارد معمولی که اغلب برای اصلاح قوز قرنیه یا کراتوکنوس در حد کم استفاده می‌گردد.

# لنز اسکلرال و مینی اسکلرال که برای اصلاح قوز قرنیه یا کراتوکنوس شدید استفاده می‌گردد.

۲-لنزهای نرم شامل:


 

این لنزها شامل انواع لنزهای رنگی و بدون رنگ می‌باشد و به صورت محدود می توان مقدار آستیگمات موجود در نسخه را نیز سفارش داد . البته این محدودیت در مورد لنزهای نرم رنگی بسیار زیاداست.

 

۳-لنزهای هیبریدی این لنزها ترکیبی از لنزهای سخت در مرکز و لنز نرم در کناره‌ها هستند و برای اصلاح قوز قرنیه به کار می‌رود.

چند نکته مهم هنگام سفارش لنز:

-خطرات استفاده از لنزهای تماسی زیاد است با این وجود بهتر است سفارش و همچنین آموزش نحوه استفاده از لنزهای تماسی به صورت حضوری و در مطب‌های اپتومتری انجام گیرد.

-محدودیت‌هایی در سفارش لنز وجود دارد شامل:

/هیچ برندی از لنزهای تماسی شماره کمتر از نیم ندارند

/معمولا همه برندهای لنزهای تماسی شماره‌های بیشتر از 6.00 را با استپ نیم نمره دارند به عنوان مثال شماره 6.25 وجود ندارد. و به جای آن مجبور به تجویز شماره 6.00 یا6.50 هستیم که البته تلورانس 0.25 با توجه به زیاد بودن شماره اثرات بدی روی چشم نخواهد داشت.

/لنزهای دارای شماره آستیگمات محدودیت‌های زیادی در شماره و محور دارند و بنابراین ممکن است شماره دقیق تجویزی در بازار وجود نداشته باشد و تجویز با حداقل اختلاف موجود ارائه خواهد شد تا کاهش دید زیادی برای بیمار ایجاد نکند. این محدودیت در لنزهای رنگی دارای آستیگمات، بسیار زیاد است به شکلی که فقط دو رنگ از یک برند کره‌ای با محور 180درجه در بازار موجود است.

- در صورتی که مقدار آستیگمات تجویزی کم باشد،با نظراپتومتریست می‌توان آستیگمات را حذف کرد و از لنزهای دارای قدرت اسفریک استفاده نمود.

- دقت کنید که لنزهای «یک روز مصرف« یا «یک هفته مصرف» بسیار ارزانتر هستند. در حالیکه طول عمر لنز های معمولی یک ماه و یا بیشتر است.

 در حال حاضر لنزهای :

1. یک روزه(one day)

2. هفتگی(weekly)

3. دو هفته ای(tow weeks)

4. ماهانه(mounthly)

5. فصلی(quarterly C.L)

6. شش ماهه(extended wear)

7. و سالانه(yearly)در بازار موجود است.

-بنا به توصیه متخصصین هیچ نوع لنزی نباید هنگام خواب استفاده گردد در صورت استفاده ممکن است قرنیه دچار التهاب بر اثر کمبود اکسیژن و حتی کوری گردد.

 تعداد محدودی از انواع لنزهای تماسی که از جنس «سیلیکون هایدروژل» ساخته شده‌اند قابلیت استفاده هنگام خواب دارند،که پس از معاینات حضوری در مطب اپتومتریست و یا چشم پزشک امکان استفاده از آن تعیین می‌گردد.

-مدت استفاده از لنز تماسی در طول روز با توجه به وضعیت اشکی و شغل استفاده کننده با نظر متخصص تعیین می‌گردد ولی غالبا توصیه می شود که مدت استفاده در طول روز هشت ساعت می‌باشد.

-مدت زمان اسنفاده از لنز بسته به نوع متریال و ضخامت و نحوه ساخت آن متفاوت است .


توجه داشته باشید که مدت زمان‌ قید شده در بالا به معنی ضمانت مدت استفاده در طول این زمان نیست بلکه حداکثر قابلیت استفاده از لنز در این مدت است و به هر حال در صورت احساس سوزش و مشکل در دید، بایستی سریعاً به اپتومتریست یا چشم پزشک مراجعه گردد و لنز تعویض شود.

-استفاده از محلول‌های شستشوی لنز برای همه انواع لنز به غیر از لنزهای یک روزه ضروری است و سرم‌های شستشو را نمی‌توان جایگزین آن کرد.

 

-لنزهای هارد(سخت) به هیچ وجه قابل سفارش به صورت آنلاین شاپ نیستند و حتماً بایستی با تجویز؛فیت وآموزش‌های مربوطه توسط اپتومتریست و یاچشم پزشک سفارش داده شوند. معاینات وانجام تست‌های لازم برای تجویز این نوع لنزها در مرکز اپتومتری و بینایی سنجی صدف به صورت حضوری قابل انجام است.