تالیف و گردآوری:اپتومتریست محسن شاهپری

عیوب انکساری(Refractive errore)

-دوربینی(Hypropia)

آنچه که به اشتباه بعنوان تعریف دوربینی ارائه گردیده است یعنی:"بیمار فاصله دور را بهتر از نزدیک می بیند" در بیشتر موارد صدق نمی کند و دلیل آن وجود سیستم تطابقی فعال چشم است که به صورت اتوماتیک وضعیت دید بیمار را برای دور و نزدیک اصلاح کنند و معمولاً بیماران دوربین(کمتر از ۳۵سال) کمتر از دو نمره ،مشکل کاهش بینایی در هنگام مطالعه و نگاه به دور ندارند و مشکلات آنها بیشتر به صورت شکایت از درد چشم، سردرد و تاری زودگذر و لحظه ای است،مگر آنکه مقداردوربینی زیادتر از قدرت تطابق باشد،که باعث تاری زیاد دید می شود و یا اینکه سن بیمار به چهل سال نزدیک گردد که در اینصورت رفته رفته قدرت تطابق در این سن کاهش یافته است. در این صورت بیمار فواصل نزدیک را بسیار تار تر می بیند و البته بسته به میزان دوربینی ممکن است دید دور نیز کاهش یابد.

شکل زیر در افراد دوربین،وضعیت عبور نور و تمرکز آن نسبت به شبکیه را نشان می دهد. همانطور که دیده می شود نور به جای آنکه روی شبکه قرار گیرد در پشت آن متمرکز می شود. چشم دوربین برای واضح دیدن با تغییر اتوماتیک ضخامت عدسی داخلی چشم، تطابق لازم را انجام میدهد تا نور روی لکه زرد یا ماکولا متمرکز شود. 

سرمنشأ مشکلاتی که بیماران  دوربین دارند از انجام زیاد عمل تطابق است.

 

علائم  و مشکلات دور بینی


• ممکن است اشیاء نزدیک یا حتی دور، تار به نظر برسند


• برای اینکه واضح ببینید باید چند بار پلک بزنید

.خستگی چشم، از جمله سوزش چشم، و درد در داخل یا اطراف چشم 


• سر درد پس از انجام کارهای نزدیک مانند خواندن، نوشتن، کار با کامپیوتر یا نقاشی و...

• تاری گذرا هنگام نگاه از نزدیک به فواصل دور


روشهای اصلاح دوربینی


معمولی ترین روش اصلاح دوربینی، عینک است که سالم ترین و متداولترین روش نیز می باشد ، در این روش از عدسی های محدب(مثبت)استفاده می شود.

هر چه شماره دور بینی بیشتر باشد مرکز عدسی ضخیم تر خواهد بود و بنابراین برای اینکه زیبایی عینک حفظ شود، بایستی از عدسی های فشرده و یا از عینک های کوچکتر و یا از روش نازک سازی عدسی در صورت صلاح دید  اپتومتریست استفاده نمود.

عدسی های فشرده، هم اکنون باضریب شکست های ۱/۶ -۱/۶۳ -۱/۶۷ -۱/۷۰-۱/۷۴۰ و۱/۸ وجود دارد که بسته به توصیه اپتومتریست می توانید آن را سفارش دهید .

طبعا هر چه فشردگی عدسی بیشتر باشد قیمت آن نیز افزایش می‌یابد.

 


 تصویر فوق عدسیهای مثبت راکه برای اصلاح دوربینی(ویا پیر چشمی) استفاده می شود، نشان میدهد.

اگر شماره عدسی بیشتر باشد ضخامت،سنگینی و بزرگنمایی عدسی برای بیمار آزاردهنده است و برای کاهش این مشکلات می توان عدسی را با روش نازک سازی اصلاح نمود(عدسی های سمت چپ اصلاح نشده و عدسیهای سمت راست اصلاح شده).تنها مشکل این روش ،کم شدن قطر عدسی است و بیمار مجبور است از فریمهای طبی عینک کوچکتر و ترجیحا گرد استفاده کند.

  

ب:لنز تماسی:(contact lens)

لنزهای تماسی در صورت حفظ بهداشت و تعویض به موقع،جایگزین بسیار مناسبی برای عینک می باشد. در اینجا فقط چند نکته مهم بیان می شود.

۱ -اصلاح دوربینی با لنز تماسی فقط از شماره 1.00+امکان پذیر است(در بازار ایران موجود نیست).


۲- بهترین گزینه ها برای استفاده از لنزهای تماسی افراد دارای شماره چشم بالا و یا افرادی که شماره چشم راست و چپ آنها اختلاف زیادی دارند هستند.


۳- در همه انواع عدسی ها بهترین دید در مرکز آن می باشد .بنابر این در نگاه به اطراف وقتی از کناره های عدسی عینک استفاده می شود اختلالاتی در بینایی فرد ایجاد خواهد گردید که این مشکل هر چه شماره چشم بالاتر باشد شدیدتر خواهد بود.

درلنز های تماسی با توجه به اینکه لنز به همراه چشم حرکت می کنند این مشکل وجود ندارد و افرادی که دارای شماره چشم بالا هستند بالنز احساس راحتی بیشتری دارند.


۴- افرادی که علاوه بر دوربینی دچار آستیگماتیسم نیز هستند میتوانند از لنزهای تماسی ترکیبی که قادر به اصلاح هر دو مشکل می باشداستفاده نمایند.


۵- در افراد بالای ۴۵ سال که دچار دوربینی هستند و به تدریج دچار پیرچشمی هم میشوند لنزهای مخصوصی که بتوانند دید دور و نزدیک همزمان آنها را فراهم کنند وجود دارد.


۶- همه افرادی که به صورت مداوم از لنز برای اصلاح اختلالات بینایی استفاده می کنند باید هفته ای یک روز لنز را کنار بگذارند و فقط از عینک استفاده کنند تا اکسیژن رسانی به قرنیه آنها به صورت کامل انجام گردد.


۷- هیچگاه لنز را از مغازه های عینک سازی نگیرید.

تهیه لنز فقط و فقط در مطب های اپتومتری و یا چشم پزشکی بعد از معاینات ویژه تجویز لنز شامل بررسی وضعیت اشکی و بررسی شعاع انحنای قرنیه برای تعیین نوع لنز تماسی باید انجام گیرد تا بیمار دچار مشکل نشود.


ج: عمل جراحي اصلاح عيوب انكساري(ليزيك و):

۱- بهترين شماره ها براي عمل جراحي عیوب انکساری شماره هاي دور بيني(مثبت) بين4تا8 با آستيگمات حداكثر 2 مي باشد.


۲- افرادي كه مشكوك به قوز قرنيه مي باشند قطعا نبايد عمل شوند.


۳- بهترين سن براي عمل۲۲تا۲۴ سالگي است. هر چه سن كمتر از اين باشد احتمال برگشت شماره زياد مي شود.


۴- معمولا مقداري از آستيگماتيسم بيمار اصلاح نمي شود و اگر زاويه آن مناسب نباشد ممكن است بعد از عمل نيازمند استفاده از عينك هنگام برخي از كارهاي چشمي باشد(مثل كامپيوتر).