آیا می توان از ایجاد نزدیک بینی جلوگیری کرد
نزدیک بینی به علت فوکوس نور ورودی به چشم در جلوی لایه عصبی چشم یا همان شبکیه ایجاد می گردد، و غالباً علت آن بلندتر بودن طول قدامی خلفی چشم است. البته گاهی اوقات به علت اختلالات قرنیه و یا عدسی چشم نیز ایجاد می‌گردد. افرادی که دچار نزدیک بینی هستند فواصل دور را تار می بینند ولی بسته به مقدار نزدیک بینی می توانند فاصله نزدیک را واضح ببینند.
نزدیک بینی ارثی و یا به صورت اکتسابی است.
وراثت در نزدیک بینی نقش دارد و برای کنترل آن کار زیادی نمی توان انجام داد. اما برای جلوگیری از نزدیک بینی اکتسابی کارهای زیادی می توان کرد:
۱_دانشمندان دریافته‌اند که دو ساعت قرار گرفتن در فضای باز در هر روز، همراه با پرهیز از کار نزدیک در فواصل بسیار نزدیک و برای مدت طولانی میتواند خطر ابتلا به نزدیک‌بینی را کاهش دهد.

اپتومتریست ها توصیه کرده اند که کودکان هر روز  حدود ۲ ساعت را بیرون از خانه بگذرانند تا خطر ایجاد نزدیک بینی را کاهش دهند. به این قانون 20-20-2 گفته می شود.
به نظر می رسد بیرون رفتن و لذت بردن از فضای باز فواید زیادی برای بینایی داشته باشد. فقط به یاد داشته باشید که از ضد آفتاب و عینک آفتابی استفاده کنید!
در واقع، مشخص شده است  افرادی که زمان کمی را در خارج از منزل سپری می کنند، پنج برابر بیشتر در معرض خطر ابتلا به نزدیک بینی هستند.همچنین مشخص شد کسانی که زمان کمی را در خارج از منزل سپری می‌کنند و همچنین کارهای نزدیک زیادی انجام می‌دهند، خطر ابتلا به نزدیک‌بینی را تا ۱۶ برابر افزایش داده‌اند.

۲_از عینک مطالعه استفاده کنید

برخی از مطالعات گزارش داده اند که استفاده از عینک مطالعه در حین انجام کار نزدیک ممکن است به کاهش خطر ابتلا به نزدیک بینی کمک کند. البته این نوع عینک مطالعه با عینک های مطالعه که برای افراد پیرچشم تجویز می‌شود متفاوت است و مقدار آن پس از معاینه بایستی  توسط اپتومتریست تعیین گردد.
۳_زمان نگاه به صفحه نمایش را کاهش دهید.
• این شامل نگاه کردن به تلفن، تبلت و انجام بازی های ویدیویی است.مهمتر از مجموع زمان روزانه برای نگاه به صفحات نمایش،مدت زمانی است که در هر بار نگاه کردن طول می کشد. توصیه می شود این مدت بیشتر از ۲۰ دقیقه نباشد و پس از این مدت مقداری به دور نگاه کنید.
• ۴_هنگام مطالعه یا کار از نور مناسب استفاده کنید.
•  به طوری که نور به سمت میز شما باشد نه چشمان شما. خیرگی می تواند باعث خستگی چشم شود . همچنین جهت نور بایستی طوری تنظیم شود که روی متن یا صفحه کار شما سایه نیاندازد. البته برای نگاه به صفحات نمایش نیازی به نور اضافی نیست و فقط نور معمولی محیط یا اتاق کافیست.

۵_ عینک آفتابی بزنید .
• همیشه مهم است که از چشمان خود در برابر آسیب UV محافظت کنید.

۶_ قانون 20-20-20 را امتحان کنید : هر 20 دقیقه، به مدت 20 ثانیه، به چیزی حداقل 20 فوت(۶متر) دورتر نگاه کنید. تحقیقات نشان میدهد،حتی اگر بتوان بیرون از اتاق را نگاه کنید، مزایای آن بیشتر است.
 ۷_ قانون آرنج :
یعنی اینکه صفحه نمایش دورتر از فاصله بین دست و آرنج شما باشد. برای بررسی، مشتتان را در کنار صورت خود قرار دهید و آرنج خود را به سمت مطالب مطالعه خود دراز کنید. تا فاصله مناسب داشته باشید.

۸_اولین قدم برای جلوگیری از نزدیک بینی، حفظ سلامت چشم است. بهترین راه برای انجام این کار یک معاینه جامع چشم است که در آن اپتومتریست می تواند سلامت چشم و بینایی شما را ارزیابی کند. آنها همچنین می توانند اطلاعات شما را در مورد آخرین استراتژی ها برای جلوگیری و کند کردن پیشرفت نزدیک بینی به روز کنند.
۹_استفاده از قطره های ویژه در کودکان
تحقیقات نشان داده است با توجه به اینکه نزدیک بینی ارثی معمولا در سنین کودکی شروع می شود با استفاده از قطره آتروپین۰۱/ ٪  میتوان مقدار قابل توجهی از افزایش نزدیک بینی جلوگیری کرد.