گریع ممکن است در برخ جوامع مفهموم منفی داشتع باشد. اما اشک برای بدن انسان بسیار مهم است. اشک یک راه طبیعی برای محافظت و پاک سازی از سطح چشم است. گریه همچنین باعث تسکین استرس فیزیکی و عاطفی می شود.


چرا و چگونه گریه می کنیم؟


گریه راه طبیعی بدن برای کاهش استرس و محافظت از سطح چشم است. این فرآیند می‌تواند درد جسمی و روحی را تسکین دهد و با شستشوی ذرات موجود در چشم‌ها سطح آن را تمیز نگه دارد. علاوه بر این، اشک یک سد محافظ برای سطح چشم ایجاد می کند.


اشک در غدد اشکی تشکیل می شود. سپس از غده به مجرای اشک و در نهایت به سطح چشم می روند(البته این مسیر لایه آبکی اشک است و قسمتهای دیگر اشک در مقالات بعدی توضیح داده می شود). این مسیر اشک از جهات مختلف برای بینایی مهم است و در شرایط مختلف مفید است. 


image1673971036823.png


1- مسیر سیستم تولید اشک


غده اشکی در داخل مداری در قسمت بیرونی چشم فوقانی قرار دارد. غده به طور مداوم اشک ترشح می کند که سطح چشم را مرطوب، روان و محافظت می کند. اشک های اضافی به مجاری کوچکی تخلیه می شوند که به داخل حفره بینی تخلیه می شوند.

البته این غده فقط لایه اصلی 


اشک یعنی آب را ترشح میکند و لایه های دیگر یعنی «موکوس» که باعث ثبات اشک روی قرنیه می شود و «چربی» که مانع تبخیر اشک می شود از غده های دیگری ترشح می شود که در لبه پلکها قرار دارد


2- انواع اشک


انسان ها به دلایل زیادی گریه می کنند، 


از جمله درد فیزیکی، شرایط عاطفی و به عنوان رفلکس به ذرات خارجی که وارد چشم می شوند.


اما همه اشک ها یکسان خلق نمی شوند. سه نوع اشک در چشمها تولید می شود:

* اشک های پایه که برای محافظت از قرنیه , تغذیه و مرطوب نگه داشتن چشم ها طراحی شده اند و همیشه ترشح می شود.


* اشک های عاطفی در پاسخ به محرک های عاطفی مانند تاریکی، شادی، ترس و موارد دیگر ترشح می شود. 


* اشک تحریکی که وقتی چیزی مانند گرد و غبار، خاک، دود یا ذرات دیگر وارد چشم شما می شود، گریه می کنید. این اشک ها به شستشوی ذرات مضر کمک می کنند.


3- پنج دلیل برای اینکه گریه کردن برای سلامتی شما مفید است


گریه کردن فواید متعددی دارد. در اینجا پنج مورد از مهمترین فوایدی که از ریختن اشک به دست می آید آورده شده 


است:


۱- اشک یک سد محافظ برای چشم ایجاد می کند

 

 انواع اشک‌هایی که اشک پایه نامیده می‌شوند، برای سلامت چشم بسیار مهم هستند. اشک پایه برای محافظت از قرنیه (سطح چشم) همیشه در چشمهای شما وجود دارد.

این اشک ها هر بار که پلک می زنید، چشمان شما را تمیز می کنندومواد زائد  را خارج میکنند. همچنین چشم را 

مرطوب و تغذیه می کند. 

همچنین لایه اشکی که سطح چشم را می پوشاند برای انتقال اکسیژن و مواد مغذی به چشم ها حیاتی است. 

۲- گریه کثیفی را از چشمهای شما پاک می کند

در حالی که اشک های پایه کار خوبی در پاک کردن ناخالصی ها انجام می دهند، گاهی اوقات ذرات هنوز هم می توانند وارد شوند ، به ویژه در محیط های پرگرد و غبار.

اشکریزش می تواند به شستشوی این مواد محرک کمک کند، که برای جلوگیری از ناراحتی و خطر عفونت چشم مهم است. اعتقاد بر این است که این اشک ها حاوی مقدار زیادی آنتی بادی برای محافظت در برابر باکتری ها هستند.

البته همیشه نیازی نیست که خود را به گریه بیاندازید تا این ذرات را بیرون بیاورید بلکه بدن برای بیرون راندن ناخالصی ها اشک های رفلکس تولید می کند. (اگر تا به حال ذره یا مژه ای در چشم شما وارد شده، یا لنز تماسی گذاشته باشید، ممکن است متوجه شده باشید که چشمانتان خود به خود شروع 


به اشکریزش می کنند.)


۳- اشک از خشکی چشم جلوگیری می کند


وجود اشک برای پیشگیری و مبارزه با خشکی چشم ضروری است. این به دلیل سد مایعی است که اشک روی سطح چشم ایجاد می کند. 

در برخی موارد، ممکن است فرد به اندازه کافی اشک تولید نکند، یا اشکی که تولید می کند کامل نباشد. این باعث ایجاد بیماری به نام سندرم چشم خشک می شود . سندرم خشکی چشم بسیار 


شایع است و به راحتی قابل درمان است.

کسانی که سندرم چشم خشک دارند ممکن است تاری دید، حساسیت به نور ، یا احساس خراشیدگی یا سوزش را تجربه کنند. این علائم اغلب با داروهایی مانند اشک مصنوعی یا پماد برای کمک به مرطوب نگه داشتن چشم درمان می شوند.

گفتنی است اکثر موارد خشکی چشم در افراد زیر ۴۰ سال بر اثر کار برد غلط کامپیوتر و موبایل است که در این مورد نیازی به استفاده از اشک مصنوعی نیست و فقط باید روش کار شما اصلاح گردد که در مقالات بعدی توضیح داده خواهد شد. ۴- گریه هورمون هایی ترشح می کند که درد را کاهش می دهد


هنگام گریه های احساسی و هیجانی هورمونی به نام اکسی توسین و مواد تسکین دهنده درون‌زا ترشح می شود و به بدن راهی طبیعی برای کاهش درد ناشی از موقعیت‌های استرس‌زای جسمی یا ذهنی ارائه می‌دهند. 

اگر تا به حال در محل کار یا خانه دچار استرس شده اید، ممکن است هوس گریه کردن داشته باشید. و هنگامی که 

به این میل عمل می کنید، می تواند با رهایی از تمام تنشی که در خود نگه داشته اید به شما کمک کند.


۵- یک "گریه خوب" احساسات شما را تجدید می کند

اگر تا به حال دوستی داشته اید که شما را تشویق کند که یک «گریه خوب» بکنید!! در واقع دلیل خوبی دارد. بدن در استرس, میل به رهایی از احساسات نامطلوب دارد. شما می توانید از راه های مختلفی به این آزادی دست یابید. 

از طریق ورزش، مدیتیشن و سایر فعالیت های تسکینی. اما یک گریه خوب نیز می تواند به شما کمک کند.

این نوع گریه به شما کمک می کند تا احساسات خود را تنظیم کنید و می تواند خلق و خوی شما را تقویت کند. برای استفاده از این امتیاز، سعی کنید یک فیلم یا برنامه تلویزیونی احساسی تماشا کنید یا یک کتاب احساسی بخوانید. 

از منظر بیرونی، محققان همچنین دریافته‌اند که گریه کردن می‌تواند افراد را به هم نزدیک‌تر کند و احتمال اعتماد 

افراد به فردی که احساساتی است بیشتر از دیگران است. 


4- در آغوش گرفتن اشکها


گریه یک راه طبیعی برای تسکین احساسات قوی، شستشوی چشم ها از آلودگی ها و رفع استرس های جسمی و روحی است. اگرچه در برخی از فرهنگ ها می توان آن را به عنوان یک ضعف تلقی کرد، اما اشک ریختن در واقع برای سلامت روحی و جسمی شما از جمله سلامت چشم و بینایی بسیار مفید است.

مهم است که توجه داشته باشید که بدن 

شما ممکن است جدای از ضرورت گریه کردن به تنهایی نیاز به تسکین داشته باشد. برای مثال، اگر خود را در حالت‌های دائمی خستگی عاطفی، استرس یا درد می‌بینید، ممکن است نیاز به کمک گرفتن از یک متخصص روانپزشکی داشته باشید. 

اگر مشکوک هستید که ممکن است عفونت چشمی داشته باشید یا ذراتی در چشمانتان وجود داشته باشد که اشک هایتان نمی توانند آن ها را بشوید،از متخصصین چشم کمک بگیرید. در صورت مشاهده آبریزش بیش از حد یا کمبود اشک در چشم،  حتماً یک قرار ملاقات بگذارید.