اثر قطره چشمی VUITY بر پیرچشمی

قطره چشمی مورد تایید FDA برای پیرچشمی

شرکت داروسازی Allergan اخیراً از عرضه قطره چشم VUITY خبر داده است که توسط FDA(سازمان غذا و دارو آمریکا) برای جبران کاهش دید در  افراد پیر چشم، تایید شده است.این قطره محلول چشمیHCl پیلوکارپین 1.25% است.

پیرچشمی چیست و چرا اتفاق می افتد؟

پیرچشمی یک تغییر بینایی مرتبط با افزایش سن است که دیدن اشیاء نزدیک یا خواندن واضح مطالب را برای افراد مشکل می کند. این تغییر در بینایی که معمولاً در حدود سن 40 سالگی شروع می شود، تقریباً 2 میلیارد نفر را در سراسر جهان تحت تأثیر قرار می دهد و
معمولا تا سن 65 تا 70 سالگی پیشرفت می کند و پس از آن ثابت می شود.

مهم‌ترین علت پیرچشمی، سفت شدن عدسی چشم با افزایش سن است.
مشابه لنز دوربین، عدسی چشم طوری تنظیم می شود که بر روی اشیایی که نزدیک، دور و در هر فاصله ای هستند فوکوس کند.
توانایی انجام این کار را تطابق می نامند . همچنین قدرت ماهیچه های تطابقی نیز کاهش می‌یابد و عملکرد فوکوس را مختل میکند.
به همین دلیل، افراد مبتلا به پیرچشمی اغلب با استفاده از نور بیشتر دید نزدیک را افزایش دهند و یا متن رادورتر نگه می دارند تا به وضوح ببینند.

نحو ه عمل قطره VUITY برای مقابله با پیرچشمی
همانطور که نور باعث تنگ شدن مردمک چشم و تمرکز نور روی شبکیه میشود،این قطره نیز به طور موقت باعث انقباض مردمک چشم شما می شود(pinholl effect) و در نتیجه نور بهتر میتواند متمرکز شود و دید افزایش می یابد.

این امر با استفاده از فرمول ویژه (و بهبود یافته) پیلوکارپین که یک داروی قدیمی چشمی است که باعث  سوزش قابل توجه چشم می شود، به دست می آید.

موارد مصرف پیلوکارپین

پيلوكارپين براي درمان گلوكوم(آب سیاه) با زاويه باز، گلوكوم با زاويه بسته قبل از جراحي و تنگ کردن مردمك چشم پس از جراحي يا افتالموسكوپي به كار مي رود.

  فناوری خاصی باعث می شود محلول  تقریباً بلافاصله با pH  اشک تنظیم شود. سپس توانایی طبیعی چشم برای کاهش اندازه مردمک را تحریک می کند.
درنتیجه بهبود دید نزدیک و متوسط بدون اختلال دید از راه دور حاصل می گردد. نتایج فقط در 15 دقیقه پس از استفاده ظاهر می شوند و 6 تا 10 ساعت باقی  می مانند.

برای اثر بیشتر:

• فقط یک قطره از VUITY را یک بار در روز در هر چشم بریزید.

• اگر از لنزهای تماسی استفاده می‌کنید، قبل از استفاده از قطره، آن‌ها را بردارید و قبل از قرار دادن مجدد لنزهای تماسی، 10 دقیقه صبر کنید.

• اگر از قطره های چشمی دیگری استفاده می کنید، پزشکان توصیه می کنند بین هر دوز حداقل پنج دقیقه صبر کنید.

آیا VUITY روی سایر انواع دیگر عیوب انکساری تاثیر دارد؟
همانطور که قبلا توضیح داده شد این قطره با کوچک کردن اندازه مردمک چشم باعث تمرکز نور ورودی به چشم می گردد.پس می توان اینطور نتیجه گرفت که بهبود دید دور در افرادی که دچار دوربینی، نزدیک بینی و آستیگماتیسم کم هستند به مقدار کم امکان پذیر است.ولی اگر عیب انکسار زیاد باشد استفاده از عینک ضروری است.همانطور که این دارو مقادیر زیاد پیر چشمی را نیز جبران نمیکند.

عوارض استفاده از این دارو
تحریک موقت چشم، تاری دید موقت، قرمزی چشم، دید ضعیف در نور کم یا سردرد ممکن است رخ دهد. اگر هر یک از این اثرات ماندگار شد یا بدتر شد، فوراً به پزشک اطلاع دهید.
به هر حال در نظر داشته باشید که سالم ترین روش اصلاح عیوب انکساری عینک است.
اپتومتریست محسن شاهپری