تاثیر زایمان زودرس بر بینایی نوزاد

هنگامی که نوزاد نارس به دنیا می آید، اغلب نگرانی هایی در مورد عوارض نارس بودن وجود دارد. نوزادان نارس ممکن است هنوز به طور کامل رشد نکرده باشند، که می تواند منجر به عوارض جسمی و چشمی شود. از جمله این موارد، افزایش خطر نزدیک بینی مرتبط با وزن کم هنگام تولد و همچنین رتینوپاتی(آسیب به شبکیه) است.

1- نزدیک بینی نوزاد نارس چیست؟

اگر نوزادی قبل از هفته ۳۷ بارداری متولد شود نارس محسوب می شود. هر چه نوزاد زودتر از ۳۷ هفته به دنیا بیاید، خطر عوارض پزشکی بیشتر است. در نتیجه، رشد عمومی و رشد چشم در نوزادان نارس ممکن است مانند یک نوزاد معمولی پیش نرود. چشم سریع ترین دوره رشد خود را در سال اول زندگی کودک پشت سر می گذارد. در نوزادانی که نارس به دنیا می آیند، خطر ابتلا به نزدیک بینی در همان سال اول بیشتر است.
نزدیک بینی در نوزادان نارس به دلیل تغییرات در جلوی چشم - قرنیه، عدسی و اتاق قدامی ایجاد می شود.
در مقابل، شایع ترین نوع نزدیک بینی که کودکان در دهه اول و دوم زندگی را تحت تاثیر قرار می دهد، نزدیک بینی محوری است . نزدیک بینی محوری از افزایش طول کره چشم ناشی می شود.


2- خطر وزن کم هنگام تولد

وزن کم هنگام تولد منجر به تعدادی از مشکلات رشدی در کودک می شود. از جمله این مسائل، خطر بیشتر عیوب انکساری در چشم است. مطالعات نشان داده اند که نوزادان با وزن کم هنگام تولد در معرض خطر بیشتری برای ایجاد نزدیک بینی هستند. آنها همچنین در معرض خطر بیشتر کاهش حدت بینایی هستند.
بین میزان نزدیک بینی در نوزاد نارس و وزن هنگام تولد ارتباط وجود دارد.
تحقیقات نشان داده است که در نوزادان نارس، به ازای هر صد گرم کاهش وزن هنگام تولد، نزدیک بینی ۱۰ درصد بیشتر است.
همچنین در نوزاد نارس قبل از ۳۱هفتگی آسیب شبکیه منجر به جدا شدن آن و از دست دادن بینایی می شود.البته اگر به موقع تشخیص داده شود بسیاری از عوارض آن قابل پیشگیری است. هرچند که بعضی از درمان‌های آسیب شبکیه در نوزادان نارس ممکن است خود باعث ایجاد نزدیک بینی شود.
به گفته آکادمی چشم پزشکی آمریکا، تحقیقات نشان داده است که هرچه لیزر درمانی بیشتر در این نوزادان انجام شود، خطر نزدیک بینی بیشتر است.  


3- نزدیک بینی و مشکلات بینایی در نوزادان نارس

زایمان زودرس می تواند منجر به افزایش خطر نزدیک بینی در نوزادان شود. این نزدیک بینی  با وزن کم هنگام تولد و رتینوپاتی شدید همراه است. زایمان زودرس همچنین می تواند خطر ابتلا به سایر بیماری های چشمی مانند آنیزومتروپی و آستیگماتیسم را در کودک افزایش دهد . همه این شرایط ممکن است منجر به کاهش بینایی در یک کودک خردسال شود.
طبق گفته آکادمی بینایی سنجی(اپتومتری) آمریکا، نوزادانی که نارس به دنیا می آیند باید زودتر و مکرر به چشم پزشک مراجعه کنند. به طور کلی، توصیه می شودکه نوزادان اولین معاینه جامع چشم خود را بین ۶ تا ۱۲ ماهگی انجام دهند. این دستورالعمل به ویژه برای نوزادانی که زایمان زودرس دارند بسیار مهم است.
اگر مشکلات بینایی ضعیف در کودک خردسال زود تشخیص داده نشود، ممکن است به از دست دادن بینایی برگشت ناپذیر به دلیل تنبلی چشم منجر شود . نظارت بر بینایی و سلامت چشم کودکانی که زایمان زودرس دارند بسیار مهم است. همانطور که نوزاد نارس رشد می کند، معاینات جامع چشم تضمین می کند که هر گونه مشکل بینایی به موقع تشخیص داده شده و به درستی مدیریت می شود.