میگرن چشمی چیست؟
میگرن چشمی یک بیماری نادر است که با از دست دادن موقت بینایی یا حتی کوری موقت در یک چشم مشخص می شود. میگرن چشمی به دلیل کاهش جریان خون یا اسپاسم رگ های خونی در شبکیه یا پشت چشم ایجاد می شود.
در میگرن چشمی، بینایی در چشم آسیب دیده به طور کلی در عرض یک ساعت به حالت عادی باز می گردد. میگرن چشمی می تواند بدون درد باشد یا می تواند همراه یا به دنبال سردرد میگرنی رخ دهد . میگرن چشمی را «میگرن شبکیه» نیز می نامند .

متأسفانه اشتباها"میگرن چشمی" اغلب برای توصیف یک وضعیت بسیار رایج تر و بی ضرر دیگری به نام «میگرن بینایی» یا «هاله میگرنی» استفاده می شود.

میگرن بینایی نیز باعث اختلالات موقت بینایی می شود. اما مشکلات بینایی ناشی از میگرن بینایی بر هر دو چشم تأثیر می‌گذارد، نه فقط یک چشم، و معمولاً بیشتر از ۲۰دقیقه طول نمی‌کشد.

حال بیایید نگاهی دقیق تری به میگرن چشمی و میگرن بینایی بیاندازیم.
میگرن چشمی نادر است و اغلب با میگرن بینایی اشتباه گرفته می شود.

در هر صورت، اگر از میگرن رنج می برید و بینایی شما را تحت تاثیر قرار می دهد، باید با چشم پزشک یا اپتومتریست مشورت کنید .

آنها می توانند به تعیین نوع میگرن کمک کنند، در صورت نیاز شما را به یک متخصص مغز و اعصاب یا سایر متخصصان پزشکی ارجاع دهند.

میگرن چشمی و علائم میگرن بینایی

علائم میگرن چشمی  به طور کلی شامل یک نقطه کور کوچک ( اسکوتوم ) است که بر دید مرکزی شما در یک چشم تأثیر می گذارد. این نقطه کور بزرگتر می شود و رانندگی ایمن یا خواندن با چشم آسیب دیده را برای شما غیرممکن می کند(تصویر بالا).

در برخی موارد، کل میدان بینایی یک چشم ممکن است تحت تاثیر قرار گیردو فرد مبتلا بینایی خود را برای دقایقی از دست بدهد این حالتها کمتر از یک ساعت طول می کشد.

علائم بینایی میگرن  می تواند متفاوت باشد و ممکن است شامل موارد زیر باشد:

میگرن بینایی اغلب به طور ناگهانی ظاهر می شود و ممکن است احساس نگاه کردن ازپشت یک شیشه  ترک خورده را ایجاد کند.  میگرن بینایی معمولا در سراسر میدان دید شما حرکت می کند و در عرض ۳۰ دقیقه ناپدید می شود.

• یک نقطه کور سوسو زننده در مرکز یا نزدیک مرکز میدان دید شمادیده می شود.

• یک حلقه موج دار یا زیگزاگ از نور رنگی که یک نقطه کور مرکزی را احاطه کرده است

• نقطه کوری که به آرامی در میدان بینایی شما حرکت می کند

علائم میگرن بینایی معمولاً هر دو چشم را تحت تأثیر قرار می دهد و کمتر از ۳۰ دقیقه طول می کشد. سردرد میگرنی ممکن است مدت کوتاهی پس از فروکش کردن علائم میگرن بینایی رخ دهد یا ممکن است سردرد رخ ندهد.

اگر نقطه کور یا سایر اختلالات بینایی را تجربه می کنید و مطمئن نیستید که میگرن چشمی (میگرن شبکیه) یا میگرن بینایی (میگرن همراه با هاله ) است، هر بار یک چشم را بپوشانید. اگر اختلال بینایی فقط یک چشم را تحت تأثیر قرار دهد، احتمالاً میگرن چشمی است. اگر هر دو چشم را تحت تأثیر قرار دهد، احتمالاً میگرن بینایی است.

اما ریسک نکنید. اگر به طور ناگهانی هر نوع نقطه کوری را در بینایی خود تجربه کردید، بلافاصله با چشم پزشک مشورت کنید. فقط یک چشم پزشک می تواند تشخیص دهد که آیا مشکلات بینایی موقت بی ضرر هستند یا نشانه چیز جدی هستند، مانند جدا شدن شبکیه یا سکته چشمی .

چه چیزی باعث میگرن چشمی و بینایی می شود؟
تشخیص علت دقیق میگرن چشمی دشوار است. اما اعتقاد بر این است که علتش با میگرن بینایی یکی است.
سردردهای میگرنی ریشه ژنتیکی دارند و برخی مطالعات می گویند که تا ۷۰ درصد افرادی که از این اختلال رنج می برند، سابقه خانوادگی میگرن دارند.

به گفته سازمان بهداشت جهانی (WHO)، میگرن در اثر فعال شدن مکانیسمی در عمق مغز ایجاد می شود که منجر به ترشح مواد التهابی تولید کننده درد در اطراف اعصاب و عروق خونی سر می شود.

مطالعات تغییرات جریان خون به مغز را در طول میگرن چشمی ومیگرن بینایی نشان داده است. اما علت دقیق ایجاد آن نامشخص است.
«محرک‌های» رایج میگرن که می‌توانند باعث حمله میگرنی در فرد شوند (هم میگرن چشمی و هم میگرن بینایی) عبارتند از:
• برخی غذاها (مانند پنیر کهنه و گوشت دودی)

• نوشیدنی های کافئین دار

• شکلات

.مواد غذایی فرآوری شده

• شیرین کننده های مصنوعی

• دود سیگار

• عطر

• نورهای قطع و‌ وصل شونده

.استرس

.کمبود خواب
درمان و پیشگیری از میگرن چشمی و بینایی

همانطور که قبلا ذکر شد، اختلالات بینایی ناشی از میگرن چشمی و میگرن بینایی معمولا در عرض یک ساعت از بین می روند.

اگر در هنگام بروز میگرن چشمی یا میگرن بینایی در حال انجام کارهایی هستید که نیاز به دید واضح دارند، کاری را که انجام می دهید متوقف کنید و استراحت کنید تا برطرف شود. اگر در حال رانندگی هستید، وسیله نقلیه خود را پارک کنید و منتظر بمانید تا دید شما به حالت عادی بازگردد.

همچنین ایده خوبی است

که یک دفترچه از رژیم غذایی و فعالیت های روزانه خود داشته باشید. انجام این کار می تواند به شما کمک کند محرک های احتمالی میگرن چشمی (میگرن شبکیه) یا میگرن بینایی (هاله های میگرنی) خود را شناسایی کنید.
بسیاری از حملات میگرنی با استرس مرتبط هستند. ممکن است بتوانید تعداد دفعات بروز آنها را با موارد زیر کاهش دهید:

• اجتناب از محرک های رایج میگرن

• خوردن یک رژیم غذایی سالم

• خواب زیاد

• سعی کنید از روش های کاهش استرس مانند یوگا و ماساژ استفاده کنید

برگرفته از.allaboutvision.com
اپتومتریست محسن شاهپری